Walentyna – Znane Osoby o Imieniu Walentyna

Imię Walentyna jest bardzo popularne wśród znanych osób. Jest to imię pochodzenia łacińskiego, które oznacza „silny” lub „mocny”. Wielu sławnych ludzi ma to imię, a niektórzy z nich są naprawdę wyjątkowi.

Walentyna Serova

Walentyna Serova była pierwszą kobietą-kosmonautką w historii. Urodziła się w 1937 roku i ukończyła Akademię Lotniczą im. N.E. Żukowskiego w 1960 roku. W 1963 roku została wybrana do programu kosmicznego ZSRR i stała się pierwszym członkiem załogi, który poleciał na orbitę Ziemi. Po powrocie do ZSRR została odznaczona Orderem Czerwonego Sztandaru Pracy.

Walentyna Matviyenko

Walentyna Matviyenko jest obecnie gubernatorem Petersburga i byłym przewodniczącym Rady Federacji Rosyjskiej. Urodziła się w 1959 roku i ukończyła Leningrad State University w 1981 roku. Przez większość swojej kariery politycznej była aktywnym członkiem Partii Komunistycznej Związku Radzieckiego i Partii Komunistycznej Federacji Rosyjskiej.

Walentyna Tereshkova

Walentyna Tereshkova jest pierwszym kobietą-kosmonautką, która poleciała samodzielnie na orbitę Ziemi. Urodziła się w 1937 roku i ukończyła technikum lotnicze w 1957 roku. W 1963 roku została wybrana do programu kosmicznego ZSRR i stała się pierwszym członkiem załogi, który poleciał na orbitę Ziemi.

Walentyn Gomułka

Walentyn Gomułka był polskim politykiem, działaczem społecznym i przywódcą partii robotniczej. Urodził się w 1881 roku i ukończył Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Był jednym z głównych twórców Polskiej Partii Robotniczej oraz pierwszym sekretarzem generalnym tej partii.

Walentyn Katajew

Walentyn Katajew był radzieckim pisarzem, scenarzystą i reżyserem filmowym. Urodził się w 1902 roku i ukończył Instytut Literatury im. Gorkiego w Moskwie w 1925 roku. Jego najbardziej znane dzieło to powieść pt.: „Czerwony Sierpień”, opowiadajaca o losach marynarza podczas II Wojny Światowej.

Oceń

Czytaj więcej o tym imieniu

Napisz co sądzisz o tym imieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *