Święta Varvara: Historia i Znaczenie

Święta Varvara jest jednym z najbardziej popularnych świętych w prawosławiu. Jest ona czczona jako patronka marynarzy, podróżników, kupców i wszystkich, którzy szukają bezpiecznego powrotu do domu. Jej imię pochodzi od greckiego słowa „barbara”, co oznacza „nieznana” lub „obca”.

Historia Świętej Varvary

Według legendy, Święta Varvara była córką rzymskiego cesarza Dioklecjana. Urodziła się w Nikomedia (dzisiejsze Izmit w Turcji) około roku 290. Gdy miała 18 lat, jej ojciec przekazał ją swojemu przyjacielowi, księciu Dioskuridesowi z Heliopolis (dzisiejsze Baalbek w Libanie). Książe Dioskurides był chrześcijaninem i postanowił nawrócić Varvarę na chrześcijaństwo.

Varvara odmówiła i została uwięziona w lochu. Tam modliła się do Boga o pomoc i opiekowała się innymi więźniami. Wkrótce jej modlitwy zostały wysłuchane – anioł objawił się jej w celi i uwolnił ją z więzienia. Następnie udała się do miasta Heliopolis, gdzie nawróciła się na chrześcijaństwo i została ochrzczona przez biskupa Makariosa.

Po tym wydarzeniu Varvara udała się do Egiptu, gdzie spędziła resztę swojego życia modląc się i pomagając potrzebującym. Zmarła w roku 340 w Aleksandrii i została pochowana tamże. Po jej śmierci jej grób stał się miejscem licznych cudownych uzdrowień.

Znaczenie Świętej Varvary

Wspólnoty prawosławne czczą Świętą Varvarę jako patronkę marynarzy, podróżników i kupców oraz tych, którzy szukaj

Oceń

Czytaj więcej o tym imieniu

Napisz co sądzisz o tym imieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *