Imię Varvara w książkach, filmach i piosenkach: Jak często jest używane?

Imię Varvara jest bardzo popularne w Rosji i innych krajach Wschodu. Jest to imię żeńskie pochodzenia greckiego, oznaczające „strzelec” lub „obrońca”. Imię to jest często używane w literaturze, filmach i piosenkach. Czy jednak jest ono równie popularne w tych dziedzinach, jak w codziennym życiu?

Książki

Varvara jest często używana w literaturze rosyjskiej. Najbardziej znanym przykładem jest powieść „Biesy” Fiodora Dostojewskiego, gdzie główna bohaterka nosi to imię. Inne przykłady to „Varvara” Aleksandra Kuprina oraz „Varvara i jej brat” Iwan Turgieniew. Imię Varvara pojawia się także w innych kulturach, na przykład w powieści „The House of the Spirits” Isabel Allende.

Filmy

Imię Varvara pojawia się także w filmach. Najbardziej znanym przykładem jest film „Biesy” Andrieja Tarkowskiego z 1979 roku, oparty na powieści Dostojewskiego. Inne filmy, w których pojawia się postać o tym imieniu, to m.in.: „Varvara” (1962), „Varvara and Her Brother” (1966) oraz „The House of the Spirits” (1993).

Piosenki

Imię Varvara pojawia się także w piosenkach. Najbardziej znanym przykładem jest utwór „Varvara” grupy rockowej Kino z 1986 roku. Inne piosenki o tej tematyce to m.in.: „Varvara-Vavilonka” grupy Akvarium (1982), „Varvara-Vavilonka 2” grupy Akvarium (1984) oraz „Varvara-Vavilonka 3” grupy Akvarium (1986).

Podsumowanie

Imię Varvara jest bardzo popularne w Rosji i innych krajach Wschodu. Jest ono często używane w literaturze, filmach i piosenkach. Przykłady to m.in.: powieść Fiodora Dostojewskiego pt. „Biesy”, film Andrieja Tarkowskiego pt. „Biesy” oraz utwór rockowy Kino pt. „Varvara”. Imię Varvara ma swoje korzenie w starogreckim słowie oznaczającym strzelca lub obrońcę.

Oceń

Czytaj więcej o tym imieniu

Napisz co sądzisz o tym imieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *