Janina – Znane osoby o tym imieniu

Imię Janina jest bardzo popularne w Polsce, a także w innych krajach Europy. Jest to imię żeńskie pochodzenia słowiańskiego, oznaczające „Bóg jest łaskawy”. Wielu znanych ludzi nosi to imię, dlatego postanowiliśmy przybliżyć kilka z nich.

Janina Ochojska

Janina Ochojska jest polską lekarką i humanitarną działaczką. Jest założycielką i prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej, która pomaga ludziom dotkniętym klęskami żywiołowymi i konfliktami zbrojnymi na całym świecie. Otrzymała wiele nagród i odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Janina Porazińska

Janina Porazińska była polskim aktorem filmowym i teatralnym. Urodziła się w Warszawie w 1932 roku. Wystąpiła w ponad 50 filmach, m.in. „Krzyk”, „Czterdziestolatek” czy „Zaklęte rewiry”. Była laureatką Nagrody Państwowej I stopnia za sztukę teatralną „Kobieta samotna” oraz Nagrody Państwowej II stopnia za rolę w filmie „Krzyk”.

Janina Gavankar

Janina Gavankar jest amerykańskim aktorem, muzykiem i producentem filmowym. Urodziła się w Illinois w 1980 roku. Wystąpiła m.in. w serialach takich jak „True Blood”, „The League” czy „Arrow” oraz filmach takich jak „Star Wars: The Old Republic” czy „Blindspotting”. Jest również autorką muzyki do serialu HBO „True Blood”.

Janina Fialkowska

Janina Fialkowska jest kanadyjskim pianistką klasyczną urodzoną w Warszawie w 1951 roku. Występuje na scenach całego świata i ma na swoim koncie liczne nagrody i odznaczenia, m.in.: Order Kanady, Order Sztuki i Literatury we Francji oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Janina Kratochwil

Janina Kratochwil jest polskim malarzem urodzonym w 1945 roku we Lwowie. Jej prace można podziwiać na licznych wystawach indywidualnych i grupowych na całym świecie, m.in.: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej we Wiedniu czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Oceń

Czytaj więcej o tym imieniu

Napisz co sądzisz o tym imieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *