Święta Ingrid: Historia i Znaczenie

Święta Ingrid jest świętem obchodzonym w Szwecji, Norwegii i Danii. Jest to dzień poświęcony pamięci świętej Ingrid, która była pierwszą królową Szwecji. Święto obchodzone jest zazwyczaj w pierwszy piątek po Wielkanocy.

Historia Świętej Ingrid

Ingrid urodziła się w 1282 roku w Szwecji. Była córką króla Birgera Magnussona i jego żony Ingeborg Eriksdotter. Kiedy miała trzy lata, jej ojciec został zmuszony do abdykacji przez swojego brata, króla Magnusa III. Po abdykacji rodzina Ingrid musiała opuścić Szwecję i udać się do Danii. Tam Ingrid spędziła resztę swojego dzieciństwa.

Kiedy Ingrid miała szesnaście lat, jej ojciec postanowił powrócić do Szwecji i odzyskać tron. W tym celu podpisał porozumienie z królem Danii, Valdemarem II, według którego Ingrid miała poślubić syna Valdemara, Hakona V. Porozumienie to doprowadziło do powrotu rodziny Ingrid do Szwecji i odzyskania tronu przez jej ojca.

Po powrocie do Szwecji Ingrid została oficjalnie uznana za pierwszą królową tego kraju. Przez całe swoje życie była bardzo religijna i oddana Bogu. Zmarła w 1361 roku w wieku 79 lat.

Znaczenie Święta Ingrid

Święto Ingrid ma na celu upamiętnienie jej życia i działalności oraz przypomnienie ludziom o jej ważnym wkładzie w historię Szwecji. Jest to również okazja do celebrowania tradycyjnego szwedzkiego stylu życia oraz wartości takich jak rodzinne więzi, religijność i patriotyzm.

W dniu Święta Ingrid ludzie czczą pamięć tej ważnej postaci poprzez składanie hołdu na grobie świętej oraz organizowanie specjalnych mszy i nabożeństw w kościołach szwedzkich. W niektórych miastach odbywają się również parady i festiwale, a ludzie ubierają się na czerwono – symbol barwy dynastii panujacej w czasach panowania Ingird.

Dziś Święto Ingrid jest ważnym elementem szwedzkiego narodowego dziedzictwa i stanowi okazje do celebrowania tradycyjnych wartości oraz pamięci o ważnej postaci w historii tego kraju.

Oceń

Czytaj więcej o tym imieniu

Napisz co sądzisz o tym imieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *