Święta Iga – Kto to Jest?

Święta Iga jest jedną z najbardziej znanych i szanowanych postaci w historii chrześcijaństwa. Urodziła się w IX wieku w Irlandii, a jej życie było pełne cudów i heroicznych czynów. Była pierwszą irlandzką mniszką, która została uznana za świętą przez Kościół Katolicki.

Iga urodziła się w 845 roku w Kildare, Irlandia. Jej rodzice byli bogatymi szlachcicami, a ona sama była bardzo piękną dziewczynką. Gdy miała 12 lat, jej rodzice postanowili poświęcić ją Bogu i oddali ją do klasztoru w Kildare. Tam Iga poświęciła swoje życie modlitwie i pokucie.

Cuda Świętej Igi

W ciągu swojego życia Iga dokonała wielu cudów. Jednym z najbardziej znanych jest opowieść o tym, jak uratowała miasto przed pożarem. Według legendy, gdy miasto było na skraju zagłady, Iga powiedziała: „Niech ogień stanie się lodem”. I tak też się stało – ogień natychmiast przerodził się w lód i uratował miasto.

Innym cudem było to, że Iga potrafiła leczyć chorych i rannych bez użycia lekarstw lub medykamentów. Wierzono również, że potrafiła przywoływać deszcz i odstraszać burze.

Kanonizacja Świętej Igi

Po jej śmierci w 919 roku jej grób stał się celem pielgrzymek i miejscem modlitwy dla ludzi z całej Irlandii. W 1225 roku papież Honorius III oficjalnie ustanowił Igę patronką Irlandii i nadał jej tytuł „Blessed” (Blessed Virgin Mary). Od tego czasu obchodzi się coroczną uroczystość jej imienin 1 marca.

Dziś Święta Iga jest czczona jako symbol nadziei i miłosierdzia oraz patronka Irlandii. Jej postawa pełna miłosierdzia i dobroci może nas inspirować do dawania innym tego samego.

3.5/5 - (2 votes)

Czytaj więcej o tym imieniu

Napisz co sądzisz o tym imieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *