Grażyna – Kto Wszedł do Historii?

Imię Grażyna jest bardzo popularne w Polsce, ale niewielu ludzi wie, że ma ono swoje korzenie w starożytnym języku słowiańskim. Oznacza ono „miłość” lub „dobroć”. Imię to nosiły wiele znanych postaci, które przeszły do historii.

Grażyna Bacewicz

Grażyna Bacewicz (1909-1969) była polską kompozytorką i skrzypaczką. Urodziła się w Łodzi i od dziecka interesowała się muzyką. Jej pierwsze utwory powstały już w wieku 10 lat. Była pierwszą kobietą, która otrzymała tytuł profesora sztuki muzycznej na Uniwersytecie Warszawskim. Napisała ponad 80 utworów muzycznych, w tym 7 symfonii, a także liczne utwory na skrzypce solo i inne instrumenty solowe oraz chóralne. Jej twórczość stanowi ważny element polskiego dziedzictwa muzycznego.

Grażyna Szapołowska

Grażyna Szapołowska (ur. 1954) to polska aktorka filmowa i teatralna. Urodziła się w Warszawie i od dziecka interesowała się sztukami scenicznymi. Zadebiutowała na scenie Teatru Powszechnego w 1975 roku i od tego czasu zagrała w ponad 50 filmach i serialach telewizyjnych. Wystąpiła również gościnnie w kilku produkcjach zagranicznych, m.in. we francuskim filmie „Kochankowie z Marony” (1985). Otrzymała liczne nagrody za swoje role, m.in. Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni (1987) oraz Orzeł Polskich Nagród Filmowych (1996).

Grażyna Torbicka

Grażyna Torbicka (ur. 1956) to polska dziennikarka radiowa i telewizyjna oraz prezenterka telewizyjna. Urodziła się w Warszawie i od dziecka interesowała się mediami masowymi. Pracowała jako reporterka radiowa i telewizyjna oraz prezenterka programów informacyjnych i publicystycznych emitowanych przez Telewizję Polską oraz stacje radiowe Program I i Trójka Polskiego Radia. Jest autorką kilku książek o tematyce społeczno-politycznej oraz laureatką licznych nagród, m.in.: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2006), Nagroda imienia Tadeusza Mazowieckiego (2008) czy Nagroda imienia Agnieszki Osieckiej (2012).

Grażyna Ancyparowicz

Grażyna Ancyparowicz (ur. 1945) to polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna oraz reżyserka teatralna i filmowa. Urodziła się w Warszawie i od dziecka interesowała się sztukami scenicznymi. Zadebiutowała na scenie Teatru Dramatycznego w 1964 roku, a jej pierwszy film fabularny „Czarownica” powstał trzy lata później. Wystąpiła również gościnnie we francuskim serialu „Komisarzu Maigret” (1992). Otrzymała liczne nagrody związane ze swoją twórczością artystyczną, m.in.: Zasadnicza Nagroda Artystyczna Ministra Kultury i Sztuki (1984), Srebrny Medal Gloria Artis (2005) czy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2009).

Oceń

Czytaj więcej o tym imieniu

Napisz co sądzisz o tym imieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *