Święta Ela: Kto to jest i Co Oznacza?

Święta Ela jest postacią biblijną, która pojawia się w Ewangelii Łukasza. Jest ona matką Jezusa Chrystusa i małżonką Józefa. W tradycji chrześcijańskiej jest czczona jako Matka Boża i uważana za wzór czystości i posłuszeństwa wobec Boga.

Ela była córką Aarona, brata Mojżesza. Według tradycji żydowskiej, jej ojciec miał siedemdziesiąt synów, a ona była jedynym dzieckiem swojej matki. Była również pierwszym dzieckiem, które przeszło przez Morze Czerwone podczas wyjścia Izraelitów z Egiptu.

Według Ewangelii Łukasza, Ela była prawowitą narzeczoną Józefa, ale nim doszli do zamążpójścia okazało się, że jest ona brzemienna. Zgodnie z Prawem Mojżesza miałaby zostać ukarana śmiercią z powodu cudzołóstwa. Jednak anioł Pański objawił się Józefowi we śnie i powiedział mu, aby nie bać się pojmać Elę za żonę.

Co oznacza imię Ela?

Imię Ela pochodzi od hebrajskiego słowa „Elohim”, co oznacza „Bogu” lub „Boskość”. Można więc powiedzieć, że imię Ela symbolizuje boskość i wielkość Boga oraz Jego miłosierdzie i opiekę nad ludem Izraelitów.

Kult Świętej Elizy

W Kościele Katolickim istnieje kult Świętej Elizy. Uroczystości odbywają się co roku 26 marca – wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Nazaretu. W tym dniu modlą się do Niej o potrzebne łaski i błogosławieństwo dla całego Kościoła.

Wielu chrześcijan uważa Elizę za wzorcowego przykład poszanowania Bożego Słowa i posłuszeństwa wobec Boga. Uważają jednocześnie, że jej postawa może być inspiracją dla innych osób do naśladowania Jej wiary i oddania Bogu.

Oceń

Czytaj więcej o tym imieniu

Napisz co sądzisz o tym imieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *