Królowa Dobrawa – pierwsza znana osoba nosząca to imię

Królowa Dobrawa jest pierwszą znaną osobą noszącą to imię. Była ona królową Czech w latach 972-999. Urodziła się w 935 roku jako córka Mieszka I, księcia Polski i Drahomy, czeskiej księżniczki. W wieku siedemnastu lat poślubiła Bolesława I Chrobrego, który był jej bratankiem.

W 972 roku Bolesław I został koronowany na króla Czech i Dobrawa stała się jego żoną. Jako królowa, Dobrawa miała duży wpływ na politykę swojego męża. Przyczyniła się do rozwoju chrześcijaństwa w Czechach i była bardzo aktywnym członkiem Kościoła.

Dobrawa była również znana ze swojej hojności i dobroczynności. Fundowała szpitale, kościoły i inne instytucje charytatywne oraz pomagała ubogim ludziom. Była też bardzo religijna i modliła się codziennie.

Inne znane osoby noszące imię Dobrawa

Dobrawa of Bohemia (ur. ok. 890)

Dobrawa of Bohemia była czeskim arystokratką urodzoną ok. 890 roku. Była córką Bośniaka, księcia Bośni, a także matką Mieszka I, pierwszego księcia Polski.

Dobrawa Czarnecki (ur. 1891)

Dobrawa Czarnecki była polskim malarkiem urodzonym w 1891 roku we Lwowie. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie i w Monachium, gdzie nauczycielami byli m.in. Max Liebermann i Lovis Corinth.

Dobrawa Ratajska (ur. 1925)

Dobrawa Ratajska był polskim aktorem filmowym urodzonym w 1925 roku we Lwowie. Wystąpił w kilkunastu filmach, m.in.: „Cudowne dziecko” (1956), „Zakazane piosenki” (1958) oraz „Sami swoi” (1967).

Oceń

Czytaj więcej o tym imieniu

Napisz co sądzisz o tym imieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *