Święta Patron Cataleyi: Św. Katarzyna Aleksandryjska

Katarzyna Aleksandryjska jest uważana za patronkę Katalonii, a jej święto obchodzone jest 25 listopada. Urodziła się w Aleksandrii w Egipcie i była córką króla Costy i jego żony Sabiny. Była bardzo piękną dziewczyną, ale także bardzo mądrą. Jej mądrość przyciągnęła uwagę imperatora Maxentiusza, który chciał ją poślubić. Jednak Katarzyna odmówiła, twierdząc, że jej serce należy do Chrystusa.

Maxentiusz był zdenerwowany jej odmową i postanowił skazać ją na śmierć. Wysłano więc 50 najlepszych filozofów i teologów, aby przekonać ją do swojego punktu widzenia. Jednak Katarzyna pokonała ich wszystkich swoją mocną wiarą i mocnymi argumentami. W końcu Maxentiusz postanowił skazać ją na tortury i skazano ją na śmierć przez rozcięcie głowy.

Legenda o Św. Katarzynie

Według legendy, po jej śmierci aniołowie zabrali jej ciało do Jerozolimy, gdzie zostało pochowane na Górze Oliwnej. Następnie ciało zostało przeniesione do Francji, a następnie do Hiszpanii, gdzie zostało pochowane w kościele Santa Eulalia de Barcelona. Od tego czasu stała się patronkom Katalonii.

Kult Św. Katarzyny

Kult Św. Katarzyny rozprzestrzenił się szybko po całym regionie i stał się ważnym elementem katalońskiego folkloru. Wielu ludzi uważa ją za symbol walki o wolność i sprawiedliwość społeczną oraz symbol oporu wobec okupacji francuskiej w XIX wieku. Obecnie istnieje wiele kościołów i sanktuariów dedykowanych jej pamięci.

25 listopada obchodzone jest oficjalne święto patronki Katalonii – Dzień Świadomości Narodowej (Diada Nacional de Catalunya). Tego dnia ludzie z całej Katalonii spotykaj si ę , aby oddać hołd swojej patronce i celebrować narodowe tradycje.

Oceń

Czytaj więcej o tym imieniu

Napisz co sądzisz o tym imieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *