Święta Angelika – Historia i Znaczenie

Święta Angelika jest jednym z najbardziej popularnych świętych w Kościele katolickim. Jest ona czczona jako patronka dziewic, młodych matek i cudownych uzdrowień. Jej historia sięga IV wieku, kiedy to była znana jako święta Agnieszka. Urodziła się w Rzymie i była córką bogatego patrycjusza. Kiedy miała 12 lat, jej rodzice postanowili poślubić ją bogatemu senatorowi, ale ona odmówiła, twierdząc, że chce poświęcić swoje życie Bogu.

Kiedy jej rodzice odmówili jej prośby o pozostanie dziewicą, uciekła do kościoła San Lorenzo fuori le Mura. Tam przebywała przez trzy lata, modląc się i służąc ubogim. W tym czasie jej rodzice szukali jej z całego serca i w końcu ją odnaleźli. Jednak Angelika nadal odmawiała małżeństwa i postanowiła poświęcić swoje życie Bogu.

Po powrocie do domu Angelika została uwięziona przez swoich rodziców w celu zmuszenia jej do małżeństwa. Przebywała tam przez trzy lata, a podczas tego czasu modliła się i szerzyła Ewangelię. W końcu jej rodzice uznali, że nie mogą jej zmusić do małżeństwa i pozwolili jej opuścić dom.

Angelika wyruszyła na pielgrzymkę do Asyżu, gdzie spotkała siostrze Franciszek z Asyzu. Po powrocie do Rzymu Angelika została mniszką w klasztorze San Damiano. Tam spędziła resztę swojego życia modląc się i szerząc Ewangelię. Zmarła w 1250 roku.

Znaczenie

Angelika jest czczona jako patronka dziewic, młodych matek i cudownych uzdrowień. Jest ona również czczona jako symbol nadziei dla osób borykajacych się z problemami rodzinnymi oraz tych, którzy walczyli o swoje prawo do wolności religijnej. Wspomina się ją również jako symbol miłości Boga do ludzi.

Wspomnienia Świętej Angeliki szerzone są na całym świecie poprzez liczne festiwale i obchody religijne. W Polsce obchodzi się Dzień Świadectwa Angeliki każdego roku 8 grudnia. Jest to okazja do oddania hołdu temu wielkiemu świadectwu miłości Boga do ludzi.

Oceń

Czytaj więcej o tym imieniu

Napisz co sądzisz o tym imieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *