Magia naszych imion

Już starożytni zdawali sobie sprawę z tego, jak wyjątkowe i ważne jest każde imię, zarówno to, które nadawane było istotom ludzkim, boskim, jak i zwierzętom czy przedmiotom. Przesądzało ono o losie danej osoby, o jej predyspozycjach, związkach, szczęściu, powodzeniu… To, co nie miało imienia, swojej nazwy, w przekonaniu np. starożytnych Egipcjan w ogóle nie istniało.

Dzisiaj również docenia się znaczenie imienia, z którego nadawaniem łączy się wiele przesądów oraz obyczajów. Generalnie przy wyborze imienia zwracamy uwagę na to, czy nie jest ono przypadkiem śmieszczne i czy nasze dziecko nie będzie się z jego powodu czuło niekomfortowo. Istnieją imiona tabu dla niektórych krajów czy kręgów kulturowych, np. Jezus czy Jahwe, istnieją takie, które wydają się demoniczne czy budzą nieodpowiednie skojarzenia – dlatego z reguły się ich unika.

Nowe imiona nadaje się także, gdy człowiek przechodzi w życiu jakąś przemianę – nawraca się, składa ślubowanie (np. zakonnik, papież), przybiera pseudonim (w przypadku aktorów, piosenkarzy, żołnierzy konspiracyjnych) itp. Z reguły w jakiś sposób odzwierciedlają one nowe wcielenie danej osoby, wiążą się z jej najistotniejszymi cechami.

Add Comment